Aktualności

2018-02-15
Informacje o naborze

Szanowni Państwo.

Nabór do oddziałów przedszkolnych w szkole tzw. "zerówek" odbędzie się od 19.02.2018 do 02.03.2018. 

Nabór do klas pierwszych rozpocznie się 19.03.2018 i trwa do 30.03.2018.

Serdecznie zapraszamy

2018-02-10
76. rocznica Akcji Bollwerk

Bollwerk - w lutym, jak co roku, słowo to pobrzmiewa w murach naszej szkoły. 8 lutego po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę tego ważnego dla Poznania wydarzenia. Tego dnia - w gronie znakomitych gości – wspomnieliśmy żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Chwaliszewa, którzy dzięki swej odwadze doprowadzili do ogromnych strat materialnych armii niemieckiej podczas II wojny światowej.

Mury „Czterdziestki” odwiedzili przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zarząd Okręgu Wielkopolska, a także reprezentacja Środowiska „Pałac” - z Panem pułkownikiem Janem Górskim na czele. Byli z nami również parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Rady Miasta Poznania – Pan Grzegorz Ganowicz i zastępca Prezydenta Miasta Poznania – Pan Mariusz Wiśniewski. Pamięć bohaterów uczcili także przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Poznańskiego oraz Radni Osiedla Stare Miasto, Stowarzyszenie "Chwaliszewo" oraz wielu przedstawicieli służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, korpusu konsularnego, wyższych uczelni, instytucji kultury, izb gospodarczych i organizacji społecznych.

W pierwszej części uroczystości głos zabrał zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz pan Zenon Wechmann - Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych wyrażając słowa uznania dla tych, którzy ponieśli śmierć dla niepodległości Polski. Drugą część uroczystości stanowił program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Przenieśliśmy się na chwilę do redakcji gazety, w której to dziennikarze badali historię bohaterów Akcji Bollwerk. Ostatnią część stanowiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie. Kolumna kilkunastu pocztów sztandarowych krocząca wzdłuż ulicy Estkowskiego i licznie zgromadzeni gości oddali hołd tym, o których pamięć czujemy się w obowiązku troszczyć - jako mieszkańcy Poznania i jako społeczność szkoły sąsiadującej z miejscem, w którym rozegrały się tragiczne wydarzenia z nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce "galeria".

2018-02-02
Zaprazamy na Drzwi Otwarte

Szkoła Podstawowa nr 40

w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4

przy ulicy Garbary 82 w Poznaniu

(wejście od ulicy Szyperskiej)

Serdecznie zaprasza dzieci 6 i 7 letnie wraz z rodzicami

na DRZWI OTWARTE,

które odbędą się 6 lutego o godz. 1700 w Sali nr 20

2018-02-02
Spotkanie z absolwentkami Szkoły Podstawowej nr 40 Grażyną Sobierajską- Mormol i Wacławą Wawrzyniak-Małecką

Dnia 11.01.2018 o godz. 16:00 odbyło się spotkanie z absolwentkami naszej szkoły, p. Grażyną Sobierajską-Mormol oraz p. Wacławą Wawrzyniak-Małecką. Zaproszone panie wygłosiły prelekcję dla uczniów naszej szkoły, podczas której nie tylko przedstawiły pokrótce historię ulicy Wielkie Garbary i budynku szkolego, ale przede wszystkim podzieliły się wspomnieniami z czasów szkolnych. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz gazetki szkolnej Czterdziestka do góry nogami.

     Panie rozpoczęły swoje wystąpienie od zarysowania uczniom rozwoju Garbar i okolicznych ulic, począwszy od XVIII w. do okresu powojennego. Następnie opowiedziały o powstaniu placówki edukacyjnej przy ul. Estkowskiego. W latach 1917-1939 w budynku mieściła się Żeńska Publiczna Szkoła Powszechna im. Ewarysta Estkowskiego nr 15. Do tej szkoły uczęszczała mama
p. Sobierajskiej-Mormol. Od 1934 r. w tej placówce rozpoczęła działalność także Szkoła Podstawowa nr 40 im. Lucjana Rudnickiego, przemianowana w 1992 r. na Szkołę Podstawową nr 40 im. Mieszka I. W latach 1947-1970 jedno skrzydło budynku zajmowała także Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37.

     Dalszą część spotkania wypełniły wspomnienia z lat szkolnych p. Grażyny Sobierajskiej-Mormol oraz p. Wacławy Wawrzyniak-Małeckiej, dawniejszych mieszkanek ulicy Wronieckiej - uczennic Szkoły Podstawowej nr 37 (lata 50 XX w.). Panie opowiedziały o ówczesnej sylwetce ucznia, wyprawce szkolnej, sali lekcyjnej i jej wyposażeniu, dyscyplinie podczas lekcji czy wycieczce szkolnej, o której pisano nawet w gazetach. Prelegentki zaprezentowały  ich własne pamiątki szkolne (świadectwa, zeszyty, kalki, piórniki, pamiętniki itp.), spośród których największym zainteresowaniem okazały się obsadki i kałamarze z atramentem - uczniowie, instruowani przez naszych gości - mieli okazję spróbować swoich sił w pisaniu piórem, także z użyciem bibuły.

     Wspomnienia pań z niezwykłego okresu nauki szkolnej zostały zawarte również w artykule Moja droga do szkoły opublikowanym w Kronice Miasta Poznania Wielkie Garbary (3/2017). Prelekcja wzbogacona została o prezentację przygotowaną przez absolwentki naszej szkoły, fotografie z ich zbiorów prywatnych oraz o kroniki szkolne z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 40.

2018-01-29
„Mali studenci Mieszka”

Grudzień to ostatni miesiąc projektu „Mali studenci Mieszka” współfinansowanego przez mBank w ramach IV edycji programu „mPotęga”. Braliśmy udział w warsztatach historycznych „Jak zostać królem” w Muzeum Archidiecezjalnym oraz odwiedziliśmy Wydział Matematyki i Informatyki UAM, gdzie odbyły się kolejne zajęcia z programowania. Uwieńczeniem projektu były 3-godzinne zajęcia w Laboratorium Wyobraźni UAM, gdzie poznawaliśmy różne eksperymenty z dziedziny fizyki, chemii i robotyki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.