2018-05-28
Szkolny Konkurs Ortograficzny

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych Miasta Poznania to prawdziwy sprawdzian znajomości ortografii. Co roku z niezwykle trudnymi dyktandami mierzą się najlepsi uczniowie z całego miasta. Każdą szkołę reprezentować może tylko czworo uczniów – najlepszych z poziomu klas 4, 5, 6 i 7. By wyłonić prawdziwych znawców trudnej sztuki ortografii w środę -  14 marca, odbył się szkolny etap Konkursu. Do zmagań z „gżegżółką” i „piegżą” stanęło kilkadziesięcioro uczniów z klas 4-7. Najlepsi będą reprezentować naszą szkołę na etapie rejonowym w kwietniu. Wyniki już wkrótce!

2018-05-28
Uczniowie klasy VI b z wizytą w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk

W lutym bieżącego roku gościliśmy w Instytucie Genetyki Człowieka, gdzie wysłuchaliśmy wykładu pt. „W zdrowym ciele zdrowy gen”, a następnie uczyliśmy się izolowania własnego DNA.

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, że DNA zawiera wszystkie informacje o tym jak powinny działać nasze komórki i nasze ciało, jak wyglądamy, jaką posiadamy grupę krwi, a nawet czasem czy możemy zachorować na niektóre choroby, ile chromosomów ma człowiek, kto ma chromosomy XX, a kto XY. Dowiedzieliśmy się, jak organizm sam broni się przed nowotworem, jak powstaje nowotwór i jakie my możemy podjąć działania profilaktyczne, aby chronić nasze komórki przed nowotworem.

Po wykładzie nastąpiła część praktyczna, w której pod okiem pracowników Instytutu izolowaliśmy własne DNA z komórek śluzówki jamy ustnej.

Dziękujemy pani Annie Spik za przygotowanie ciekawego wykładu, który  wprowadził nas w świat genetyki człowieka oraz innym pracownikom za pomoc podczas zajęć praktycznych.

2018-02-15
Informacje o naborze

Szanowni Państwo.

Nabór do oddziałów przedszkolnych w szkole tzw. "zerówek" odbędzie się od 19.02.2018 do 02.03.2018.

Nabór do klas pierwszych rozpocznie się 19.03.2018 i trwa do 30.03.2018.

2018-02-10
76. rocznica Akcji Bollwerk

Bollwerk - w lutym, jak co roku, słowo to pobrzmiewa w murach naszej szkoły. 8 lutego po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę tego ważnego dla Poznania wydarzenia. Tego dnia - w gronie znakomitych gości – wspomnieliśmy żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Chwaliszewa, którzy dzięki swej odwadze doprowadzili do ogromnych strat materialnych armii niemieckiej podczas II wojny światowej.

Mury „Czterdziestki” odwiedzili przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zarząd Okręgu Wielkopolska, a także reprezentacja Środowiska „Pałac” - z Panem pułkownikiem Janem Górskim na czele. Byli z nami również parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Rady Miasta Poznania – Pan Grzegorz Ganowicz i zastępca Prezydenta Miasta Poznania – Pan Mariusz Wiśniewski. Pamięć bohaterów uczcili także przedstawiciele Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Poznańskiego oraz Radni Osiedla Stare Miasto, Stowarzyszenie "Chwaliszewo" oraz wielu przedstawicieli służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, korpusu konsularnego, wyższych uczelni, instytucji kultury, izb gospodarczych i organizacji społecznych.

W pierwszej części uroczystości głos zabrał zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz pan Zenon Wechmann - Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych wyrażając słowa uznania dla tych, którzy ponieśli śmierć dla niepodległości Polski. Drugą część uroczystości stanowił program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Przenieśliśmy się na chwilę do redakcji gazety, w której to dziennikarze badali historię bohaterów Akcji Bollwerk. Ostatnią część stanowiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie. Kolumna kilkunastu pocztów sztandarowych krocząca wzdłuż ulicy Estkowskiego i licznie zgromadzeni gości oddali hołd tym, o których pamięć czujemy się w obowiązku troszczyć - jako mieszkańcy Poznania i jako społeczność szkoły sąsiadującej z miejscem, w którym rozegrały się tragiczne wydarzenia z nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce "galeria".

2018-02-02
Zaprazamy na Drzwi Otwarte

w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4

przy ulicy Garbary 82 w Poznaniu