Aktualności

2017-06-02
Stulecie naszej szkoły – Mieszko nawiedza gród Czterdziesty

Stu gości oraz społeczność Czterdziestki miała niepowtarzalną okazję spotkać się z Mieszkiem I – naszym patronem, władcą Grodu Czterdziestego, który z okazji jubileuszu postanowił odwiedzić swój lud. Krótki występ artystyczny przedstawicieli z klas: 4c, 5a i 6b uspokoił władcę, który już teraz może być pewien, że nasza szkoła jest godnie reprezentowana przez swoich uczniów i pracowników. W czasie zdawania sprawozdania, w obecności Mieszka i Kasztelana Grodu (naszej pani Dyrektor), odbyło się uroczyste ślubowanie nowego Orszaku. Składane naszemu gościowi dary umieściliśmy w kapsule czasu, która będzie przez długi czas przechowywana w bezpiecznym miejscu dla następnych pokoleń. Po części artystycznej nadszedł czas na tę oficjalną, którą swą obecnością zaszczycili między innymi: Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania, Grzegorz Ganowicz Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Zenon Wechman, Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. Goście w swoich przemówieniach życzyli Czterdziestce kolejnych stu lat. Bardzo ważnym akcentem było wręczenie nagród Prezydenta Miasta Poznania naszym dwóm paniom wicedyrektor – Liliannie Jeżewskiej i Małgorzacie Grobeckiej, którym serdecznie gratulujemy zasłużonego wyróżnienia. 

Po uroczystościach w sali gimnastycznej zaproszeni goście udali się na biesiadę, podczas której w średniowiecznej scenerii mogli zjeść wędliny, chleb ze smalcem i sękacza. 

To był naprawdę wyjątkowy dzień. Taki, który zdarza się raz na sto lat. 

Za fotorelację dziękujemy panu Marcinowi Kujawińskiemu i zapraszamy do obejrzenia pod linkiem:

 https://www.dropbox.com/sh/22rl6do2dd6sew8/AACpok7eNsTCDeJW1OzcSHl5a?dl=0

 

 

2017-06-02
Stulecie naszej szkoły – Nowy sztandar Czterdziestki

Podczas uroczystych obchodów Stulecia naszej szkoły jednym z najważniejszych punktów było przekazanie uczniom nowego sztandaru. O 10:00 w poznańskiej Farze nastąpiło jego poświęcenie. Pani Dyrektor zaprezentowała go wszystkim zebranym. Na awersie znajduje się postać Mieszka I na niebiskim tle, rewers przedstawia godło Polski z dewizą Wojska Polskiego – ,,Bóg, honor, ojczyzna”,  która ma przypominać uczniom o najważniejszych wartościach. Nasz poczet z dumą odebrał nowy sztandar, przyrzekając w imieniu całej społeczności szkolnej, że będą o niego dbać i godnie reprezentować.

Dotychczasowy symbol Czterdziestki od tej pory nazywany jest historycznym. Możemy podziwiać go w gablocie przy pokoju nauczycielskim. 

2017-06-01
1 czerwca 2017 - Dzień Dziecka

Wita Was słoneczny ranek,
tyle dzisiaj niespodzianek,
tyle przygód czeka nas.
Pierwszy czerwca ! Wstawać czas !
Dzisiaj święto wszystkich dzieci –
to szczególny dla nas dzień.
Jasne złote słonko świeci,
spoza chmur uśmiecha się.
Dzisiaj święto wszystkich dzieci
Niech nam pięknie słońce świeci
Wszyscy śmieją się od rana
Każda buzia roześmiana
Czar zabawy dziś panuje
Każde serce się raduje. 

Radosnego Dnia Dziecka życzy Samorząd Uczniowski

2017-05-31
Pierwsze spotkanie ze sztuka współczesną

31 maja 2017 roku uczniowie klasy 4a i 4 b wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach sztuki współczesnej w Galerii RODRIGUEZ. Uczniowie odkrywali formy i dziedziny sztuki: obraz – malarstwo, rzeźba, rysunek węglem i ołówkiem, grafika, instalacja, sztuka ziemi.

Po zwiedzeniu Galerii uczniowie w grupach wykonywali prace malarskie, w których zamieścili porządek i chaos.

2017-05-29
X EKO – Rajd drogami rowerowymi Poznania

W tym roku szkolnym wzięliśmy udział w Jubileuszowym X Eko – Rajdzie Drogami Rowerowymi Poznania.

Głównym celem tej imprezy jest popularyzowanie roweru jako przyjaznego środowisku środka transportu i dobrego sposobu na spędzanie wolnego czasu.

Organizatorem tego wydarzenia była Straż Miejska Miasta Poznania przy wsparciu Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu, Automobilklubu Wielkopolski, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Rady Osiedla Warszawskie – Pomet - Maltańskie.

Zespołem 5 - osobowym wyruszyliśmy na metę rajdu, która była w Miasteczku Ruchu Drogowego (MRD) w Parku Tysiąclecia. Po rejestracji zespołów rozpoczęły się konkurencje praktyczne i teoretyczne: z przepisów ruchu drogowego, pokonywania toru z przeszkodami, umiejętność udzielania pierwszej pomocy, znajomość fauny i flory parków, lasów Poznania oraz wiedza o ekologii.

W ogólnej klasyfikacji szkół zajęliśmy II miejsce.

Zespół SP 40 z rąk organizatorów otrzymał pamiątkową statuetkę. W nagrodę uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, które sprawiły ogromną radość i zadowolenie.